تبلیغات
سفر تندرستی من؛ سبک زندگی بهتر و پایدار - Grey's Anatomy
سفر تندرستی من؛ سبک زندگی بهتر و پایدار

Grey's Anatomy

چهارشنبه 24 شهریور 1395

نویسنده: بهسا |

نمی دونم چند نفر با دیدن سریال گریز آناتومی اشک می ریزن؟ اصلا اینکارو می کنن؟ یا فقط من عجیبم که با قسمت های مختلفی از سریال اشکم در اومده!!!
سریالای پزشکی همیشه برام جذاب بوده  گرچه یه وقتایی مثه شب جمعه گذشته  این حجم زیاد استرس و خون و از بیماری گفتن رو نمی تونستم تحمل کنم و سه نصفه شب بعد از دیدن 4 قسمت پشت سرهم رسما حس میکردم قلبم گرفته و پاشدم پنجره اتاقمو باز کردم و چنتا نفس عمیق کشیدم! تا بتونم بخوابم..

با دیدن این جور سریال ها هوس می کنم پزشک باشم گرچه بعد از مقایسه بیمارستان های ایران و کادر پزشکی ایران کاملا پشیمون میشم ولی خب هوسه دیگه خودش میاد و میره!

یه زمانی که هیجده سالم بود و کنکور داشتم، یه کتاب رمان به دستم رسید به اسم "هیچ چیز جاودانه نیست" از سیدنی شلدون،(اولین و آخرین کتابی که تاحالا از سیدنی شلدون خوندم همین بوده، خوب بود)  کاملا تم پزشکی و کمی جنایی داشت و شخصیت ها پزشک بودند. جالبه که اون موقع هم زده بود به سرم که تغییر رشته بدم! ولی این تصمیم فقط برای یک شب بود!

من اصلا ادم پزشکی وبیمارستان و خون و مرگ و میر نیستم! با وجودیکه درسم خیلی خوب بود و مامان که علاقه شدیدی  به دکتر شدن من داشت تا حدی که حتی وقتی هم که دانشجو بودم میگفت مامان جون نمیشه تغییر رشته بدی؟؟!

و خب من یادمه که سر واکسن زدن داداشم وقتی چندماهه بود همپای اون چقدر اشک ریختم!

بله من مطمئنم که هرگز علاقه ای به پزشکی نداشتم و ندارم شاید گاهی تردید داشتم توی رشته های مهندسی ولی حتی یک بارم به پزشکی و تجربی به عنوان یه گزینه فکر نکردم!

اما همه اینا چیزی از جذابیت سریال های پزشکی و دیدن روند جالب درمان بیماری ها و حتی دکترهای خوشتیپ و ماهر توی سریال ها خصوصا سریال گریزآناتومی که تازه شروع کردم به دیدنش و دوفصلشو دیدم نمیشه!


چیزی که دردناکه اینه که اخیرا اکثریت به انگیزه پولدارشدن به سمت پزشکی میرن، که خب همین غلبه انگیزه مادی به انگیزه اخلاقی بزرگترین آسیب را به سلامتی افراد و روح جامعه پزشکی میزنه!

 جدای از متقاضیان دبیرستانی که امسال طبق آمار سه برابر ریاضی بودن، خیلی ها هم هستن که لیسانس و فوق لیسانس مهندسی و ... دارن و تازه بعد از ناکامی های زیاد در بازار کار و اینکه می بینن درآمد با توجه به زمان و انرژی که صرف شده اصلا نمی خونه تصمیم به تغییر رشته می گیرن. نمونش همکلاسی فوق لیسانس من! و یا مثال بارزتر دانشجوی انصرافی برق شریف که امسال جزو رتبه های برتر کنکور تجربی بود!

و اعتقادشون هم اینه که درسته که درسای پزشکی سخت و روند طولانیه اما در نهایت درآمد جوابگوی این سختی ها هست. ولی منِ نوعی تو یه دانشگاه مادر با واحدهای عملی زیاد و اساتید سختگیر درس مهندسی خوندم.تازه بعد از سه سال بعد از تحصیل می تونیم برای دریافت پروانه اشتغال مهندسی اقدام کنیم و توی آزمون نظام مهندسی شرکت کنیم و اگر همون دفه اول قبول بشیم یه پروسه یکساله داریم تا دریافت مهر و سایرکارهای اداری و بعد از اون تازه می تونیم مستقلا خدمات مهندسی مونو استفاده کنیم. وخب اونموقع اگر با این رکود بازار کاری پیدا بشه کارفرما تا جای ممکن می خواد چانه زنی کنه و مبلغ تعرقه رو نصف و یا یک سوم کنه! تعرفه ای که خودش زیاد نیست و در پایان سال هم با توجه به متراژ استفاده شده از سهمیه، درصدهایی باید به شهرداری و نظام مهندسی پرداخت بشه و عملا حتی اگر طبق تعرفه به مهندس پرداخت بشه با توجه به مسولیت زیاد مهندس و پروسه کار مبلغ زیادی نیست چه برسه به اینکه کمتر هم بشه، که همون مبلغ کم رو هم کارفرما به عناوین مختلف می خواد تا آخرین لحظه از زیر پرداختش شانه خالی کنه!

خب با این تفاسیر و ارزش پایین خدمات مهندسی مهندسین باید چکار کنند؟ از مهندسین حوزه صنعت و کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل و .. هم بهتره نگم دیگه!
ولی همون شخص کارفرما اگر مریض بشه و به دکتر مراجعه کنه هزینه بالای حق ویزیت دکتر رو با رضایت کامل پرداخت میکنه و حتی به فکر چانه زنی و تخفیف هم نمیفته و درنهایت چند دقیقه دکتر رو می بینه تازه اگر دکتر انقدر به حقوق بیمارانش احترام بگذاره که نخواد چنتا مریض رو باهم ببینه!!! و در نهایت هم اگر بیمار با تشخیص دکتر خوب نشه مراجعه به دکتر بعدی و...

ولی با همه احترامم به جامعه پزشکان و نیازی که جامعه بهشون داره ولی کاملا مشخصه که بخش زیادی از پیشرفت جامعه نیازمند حضور فعال مهندسین و تکنسین های فنی هست حتی در حوزه پیشرفت پزشکی هم مهندسین پزشکی نقش زیادی دارند. و اینطوری میشه که بخش عمده ای از مهاجرت افراد رو مهندسین تشکیل می دن نه پزشکان. چرا که پزشکان کم و بیش می تونند به حق مالی خودشون در این خصوص برسند. کم ارزش بودن خدمات مهندسی و بیکاری مهندسین قطعا به ضرر جامعه و اقتصاد و در نهایت پیشرفت تولید و رونق جامعه هست.

راستی یادم رفت اینو بگم که بعد اینهمه درس خوندن پابه پای مردان، زنان مهندس عملا توی استخدام های رسمی جایی ندارند و یا خیلی کم پذیرش می شن اینو کسی میگه که توی این 6و 7 ساله اخیر اکثر آگهی های استخدام رو رصد کرده و توی اکثرشون مهندس برق و مکانیک و عمران وشیمی و نقشه برداری و معماری مرد می خواستن! وحالا مقایسش کنید با استخدام های علوم پزشکی! و خب جدیدا صحبت هایی شده که سهمیه ها برابر بشه، انشالا!

پ.ن: اینجا باید روشن کنم که منظورم این نیست که حقوق پزشکان بی جهت بالاست.بلکه منظورم اینه که باید حقوق مهندسین،معلمان و سایر افراد متخصص حوزه های مختلف هم به نسبت کار و شغلشون رضایت بخش و ارزشمند باشد.

پ.ن2: از کجا به کجا رسیدم!!! واقعا از اول قصد نداشتم پستم یه پست اجتماعی بشه اما شد دیگه بسکه دلمان پره!

پ.ن3: با وجود همه کم لطفی ها خوشحالم که یک مهندسم و بهش افتخار می کنم چون اعتقاد دارم نوع نگاه مهندسین به مسایل مختلف و توانایی برخورد با مسایلشون خلاقانه است.

پ.ن4: مهندس خوب و بد داریم همینطور که پزشک خوب و بد داریم و سایر متخصصین خوب و بد! اما امید که با تلاش هرکس توی هرکاری بتونه بهترین خودشو ارائه بده.

پ.ن5: بخش عمده ای از این ماجرای کار ارزان مهندسان تقصیر خود مهندسین هست که با هر مبلغی حاضر به انجام کار می شوند و مثل پزشکان پشت هم نیستن!

پ.ن6: گریز آناتومی سریال قشنگیه! ببینیدش و خب حتی مثل من گاهی باهاش گریه کنید!

نظرات() 
Meredith
شنبه 10 مهر 1395 01:18 ب.ظ
هوس ام دی خیلی تخصصیه.خوب نیس :)))
نه درک که پرید خخخخ به فکر چویس های دیگری ام
پاسخ بهسا : خب خیلی تخصصی هم یکم خسته کننده ست.
ای بابا! درک پرید؟؟
چویسای دیگه کیان ینی؟
Meredith
جمعه 9 مهر 1395 10:21 ق.ظ
هاها چه کسی سریال منو دوست داره؟ :)) گریز آناتومی به مراتب از House MD بهتره! خیلی بهتر!
پاسخ بهسا : عه مردیت! تویی؟!

چه عالی که اومدی اینجا! راستی بلخره با درک عروسی می کنی یا نه؟

فعلا که چند ماهی مشغول گریز آناتومی خواهم بود تا بعدش چه پیش آید! ولی انقدر که من از گریز آناتومی شنیدم از هوس ام دی نشنیدم.
مگهان
دوشنبه 5 مهر 1395 06:14 ق.ظ
چقدر بامزه که همچو گفتن کسی رو یاد من میندازه:)))
حس خوشی داشت خوندن اون کامنت
پاسخ بهسا : آره برای منم جالب بود، راستش دقت نکرده بودم که تو میگی همچو..خیلی باحاله که سایرین به تکه کلامای آدم توجه می کنن:)
نفس
یکشنبه 4 مهر 1395 09:05 ب.ظ
وای این سریال مورد علاقه ی منه و سال هاست که دنبالش میکنم و بارها و بارها هم چندین و چندین باره هر قسمت رو ذیذم. حتی یه دفتر از ذیالوگ های قشنگش دارم. مخصوصا اول و آخر هر قسمت اون چیزایی که مردیت میگه بی نظیره. ای وااای مثل اینکه زیادی احساساتی شدم خب خیلی خووووووووبه آخه

پاسخ بهسا : چه جالب نفس! منم حرفایی که اول و آخرش مردیت میزنه خیلی دوست دارم..اشکالی نداره که احساساتی شدی آخه واقعا عالیه همه چیز این سریال.. خیلی خوبه که چندماهی سرگرمش خواهم بود:)
سمر
یکشنبه 28 شهریور 1395 09:20 ب.ظ
وای حرف دل من رو گفتی! چرا واقعا اینقدر تفاوت حقوق بین قشرهای ما هست؟؟؟ در حالی جاهای درست و درمون حتی با فروشندگی ساده و منشی بود و خیلی چیزها میتونن یه زندگی جمع و جور داشته باشن.
پاسخ بهسا : فکر می کنم بخاطر اینه که یه دسته بندی سنتی و غلط از ارزشمند بودن کارها تو ناخودآگاهمون هست و این غلطه وگرنه همونقدر که جامعه به کارگر یا کارمند ساده احتیاج داره به متخصص هم احتیاج داره و هردو هم ارزشمنده. امیدوارم به اون دید برسیم.
شنیدم تو کانادا رفتگرها جزو دسته ای هست که حقوق خیلی بالایی دارن درسته؟
هانی
شنبه 27 شهریور 1395 03:08 ب.ظ
پس سریال House M.D رو بهت پیشنهاد میدم. لذت خواهی برد
پاسخ بهسا : چه خوب مرسی از پیشنهادتون
البته یه وقفه بذارم بینشون چون همونطور که گفتم در عین شیرینی برای من استرسای خودشم داره!
مهدیس
شنبه 27 شهریور 1395 02:50 ب.ظ
قدم هم ۱۶۸مى باشد/: کمبود وزن دارم باربى کجا بود)))))))):
پاسخ بهسا : الانم خوبی یه 5 تا 6 کیلو اضافه کنی عالی میشه. البته با قواعد خارجی تو الان کاملا یه باربی محسوب میشی
مهدیس
شنبه 27 شهریور 1395 12:18 ب.ظ
ایییییی بهسا اون کامنت بى اسم منم چرا همش اسمم پاک میشه)))): آره اصن فوق خارجین لامصصصباخخخخخ
پاسخ بهسا : از دست تو مهدیس باربی و خوش اندام 50 کیلویی! واقعا نمی دونم چرا اسمت پاک میشه!

جمعه 26 شهریور 1395 03:36 ب.ظ
آه پزشک....آه تجربى .....آه رشته ى مززززخرف من در دوران دبیرستان|: واقعا منم برا تجربى و پزشکى و این چیزا ساخته نشدم اگرچه خانوادم همچنان اصرار بر بازگشت ب رشته ى خودم میکنن..والا ادم وقتى فیلماى این خارجکى هارو میبینه حتى اگ خلافکارهم باشن دلش میخاد ى همچو (بقول مگهان همچو/:)خلافکارخفنى باشه..
پاسخ بهسا : والا بوخدا!
خیلی خارجی ان لامصبا! دیدی؟
عایا تو خود مگهانی یا کس دیگه؟؟؟
عامو اسم بنویسید بخدا کچلوُم کِردید
چرا تو میهن بلاگ میشه بدون اسم کامنت گذاشت!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :